AKTUALNOŚCI


CZAS GDYNI - nasz budynek Willa Monaco przy ul. Mariackiej 5 w Gdyni otrzymał wyróżnienie za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2017 w kategorii Architektura

12.02.2018

REGATY ARCHITEKTÓW - Mamy I Miejsce

10.09.2017

Załoga SIM Architekci z zaprzyjaźnioną pracownią CKK Architekci wywalczyła I miejsce w regatach Architektów zorganizowanych na jeziorze Niegocin pod Giżyckiem. regatyarchitektow.pl, archimania.pl

KOLEJNE POZWOLENIE NA BUDOWĘ !

10.07.2017

Pierwsze pozwolenie na budowę nowego kameralnego zespołu mieszkalnego w Gdańsku, dla naszego nowego Klienta firmy Ekolan S.A.

II MIEJSCE W KONKURSIE NA NOWĄ ZABUDOWĘ GDYNI

29.05.2015

 • wendy_akt-new.jpg
 • wendy_split_akt-new.jpg

Zdobyliśmy II nagrodę w konkursie na zabudowę mieszkalno-usługową w Gdyni przy ul. Św. Piotra. Konkurs dla firmy PB Górski, do którego zaproszono pięć zespołów zorganizowała Politechnika Gdańska wraz z Urzędem Miasta Gdyni.

WARSZTATY DLA MALUCHÓW - budowanie miasta

21.11.2014

 • przedszkole2_akt-new.jpg
 • przedszkole_akt-new.jpg
 • przedszokle5_akt.jpg
 • przedszkole3_akt.jpg
 • przedszokle4_akt.jpg

Byliśmy w przedszkolu!!! Zespół SIM zaprosił maluchów do wspólnej zabawy w budowanie miasta. Były drogi , fabryki, domy i oczywiście kościół. Dzieci oklejały budynki, ustawiały samochody, a nasze Koleżanki tłumaczyły co robi architekt. Dzieki Dorocie, Agnieszce i Ani, które przygotowały spotkanie dzieciaki poznały kulisy naszego zawodu ;-)

ALBATROS TOWERS GDAŃSK - System Smart House

29.10.2014

 • albatross-b3-3-new.jpg
 • albatross-new.jpg

Jeden z naszych Albatrossów zostanie wyposażony w rozwiązania przyjazne środowisku. Mieszkania otrzymają system indywidualnego sterowania ogrzewaniem i oświetleniem. Na dachu znajdą sie panele fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną - zmniejszając rachunki za prąd.

​I NAGRODA W KONKURSIE MTG GDAŃSK

17.06.2014

 • mtg_aktu-new.jpg
 • plas-sw-ducha-dzien_5sm-new.jpg
 • Plac sw Ducha - wnetrze_2sm.jpg

Otrzymaliśmy I nagrodę w ogólnoposkim konkursie na Projekt Pawilonu wystawowego Międzynarodowych Targów Gdańskich. pawilony staną w dwóch lokalizacjach na Głównym Mieście do końca 2014r.

TELEPORT DO BUŁGARII W "DZIEŃ DOBRY TVN"

14.05.2014

Dziennikarze podobnie jak my też mają duże poczuce humoru...;-)

PROFESJONALIŚCI FORBESA 2012​

19.09.2012

Dołączyliśmy do grona Profesjonalistów miesiecznika Forbes w kategori "Zawody Zaufania Publicznego", dziękujemy za wyróżnienie i zaufanie!

KONKURS NA CENTRUM DZIEDZICTWA HISTORYCZNEGO GDŃSKA

20.01.2012

Studencki konkurs na Centrum Dziedzictwa Historycznego roztrzygnięty.

Gratulujemy zwycięzcom, nagrodzonym i wszystkim uczestnikom. Stefan Schleifer jako jeden z sędziów konkursowych miał zaszczyt reprezentować SARP i oczywiście nasza pracownię. W gronie sędziowskim byli jeszcze przedstawiciele miasta Gdański Politechniki dańskiej. Poziom prac był bardzo wyrównany i stał na niezwykle wysokim poziomie. Wg nas pierwsza trójka to w kolejności prace nr 14, 2, 17 na wyróżnienie zasługują prace nr 3, 9, 1. Gratulujemy!!!

SPALARNIA ŚMIECI GDAŃSK

16.11.2011

 • spalarnia szadĘąki 1.JPG
 • spalarnia szadĘąki 2.jpg

Jako znani w Trójmieście entuzjaści projektowania w oparciu o zrównoważony rozwój i ekologię, zostaliśmy poproszeni przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego o zaprojektowanie zewnętrznej formy przyszłej spalarni śmieci dla Gdańska i okolicznych gmin. Temat jest niezwykle kontrowersyjny i wzbudza wiele emocji. Zaproszono nas na spotkanie z mieszkańcami Gdańska, na którym prezentowane  były koncepcje SIM. Spotkaniu towarzyszyła gorąca wymiana opinii.

BELGIJSKIE FORUM HANDLU I INWESTYCJI

15.11.2011

SIM został zaproszony na businessmixer w ramach flamandzkiej misji handlowej odbywającej się 14 i 15 listopada w Gdańsku. Zorganizowane przez Flanders Investment &Trade (Przedstawicielstwo handlowe Flandrii w Polsce, InvestGDA (Gdańską agencję rozwoju Gospodarczego) oraz VCB (Flamandzką Federację Budowlaną) spotkanie to okazja żeby zaprezentować nasz region i oczywiście naszą pracownię. Uczestniliśmy w serii owocnych indywidualnych spotkań z przedstawicielami flamandzkich i belgijskich firm z sektora budowlanego i finansowego.

NASZ NOWY ABSOLWENT

25.10.2011

Gratulujemy Ani Krychowiak obrony dyplomu i ukończenia naszej Politechniki Gdańskiej z wynikiem bardzo dobrym! Mamy kolejnego architekta w zespole.

POLSKA POLITYKA PRZESTRZENNA

26.09.2011

19 i 20 września 2011r. w Gdańsku uczestniczyliśmy w międzynarodowej konferencji Europejskiego Forum Polityk Architektonicznych, współorganizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury, Izbę Architektów RP i SARP. W forum uczestniczyli przedstawiciele: Finlandi, Dani, Ukrainy, Węgier, Litwy, Polski i Niemiec. Wszyscy kolejno prezentowali swoje doświadczenia w zarządzaniu przestrzenią na terenach zurbanizowanych. Pomimo licznych różnic wnioski okazały się uniwersalne dla wszystkich. Konieczność wczesnej edukacji społeczeństwa i zwiększenie świadomego udziału społeczeństwa  w kształtowaniu swojego otoczenia okazały się bezsprzeczne.

PARNTERSTWO NA WSZYSTKICH ETAPACH CYKLU ŻYCIA ZRÓWNOWAŻONEJ INWESTYCJI

29.09.2011

IV edycja PARTNERSTWA NA WSZYSTKICH ETAPACH CYKLU ŻYCIA ZRÓWNOWAŻONEJ INWESTYCJI BUDOWLANEJ stała się prestekstem do rozmowy o instrumentach prawnych dialogu spolecznego. Spotkanie odbyło się 07 wrzesnia w Warszawie, a jej inicjatorem była Firma RG BUD. Tym razem zaproszeni zostaliśmy jako jeden z panelistów. W roli eksperta wystąpił Stefan Schleifer. Mieliśmy okazję podzielić się doświadczeniem w realizacji inwestycji, których powodzenie zależy od akceptacji lokalnej społeczności. Przekonywaliśmy na przykładach zarówno małych inwetycji jak np. realizowany w Elblągu budynek mieszkalno usługowy, przez ogromne założenie Hotelu 4 Kolory we Władysławowie, aby wreszcie przejść do inwestycji przemysłowych w procesie powstawania których uczestniczyliśmy, jak np. spalarnie śmieci. Wnioski, które padły w podsumowaniu wyraźnie wskazują, że w obliczu braku regulacji prawnnych jedynym instrumentem jakim możemy sie posługiwać jest dialog i próba wciągnięcia lokalnychspołeczności już na wczesnym etapie przygotowywania inwestycji.

PARNTERSTWO NA WSZYSTKICH ETAPACH CYKLU ŻYCIA ZRÓWNOWAŻONEJ INWESTYCJI

20.06.2011

SIM został po raz kolejny zaproszony do dyskusji na temat projektowania  zrównoważonego. Cykliczne spotkania odbywają się pod hasłem partnerstwa na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej.

Trzecie z kolei spotkanie prowadzone przez Buro Happold przybliżyło problematykę związaną z certyfikacją LEED i BREAM.

Ciekawa formuła spotkania dała też sposobnośc do wymiany pomiędzy różnymi uczestnikami procesu inwestycyjnego.

SKY OFFICE - KONKURS

10.02.2011

 • skyoffice (4).jpg
 • skyoffice (1).jpg

W połowie stycznia ogłoszone zostały wyniki konkursu na biurowiec Sky Office w Warszawie. Wystartowały 52 pracownie, a nasza praca znalazła się wśród trzech najlepszych. Gratulujemy zwycięzcy.

BUDMA 2011

20.01.2011

W połowie wybraliśmy się na Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2011. Wśród wystwców dominowali znani producenci choć nie brakowało mniejszych firm. Każdy mógł znaleźć interesujące go rozwiązania. Począwszy od materiałów konstrukcyjnych, przez wykończenie do wyposażenia. Zarówno materiały jak technologie budowania. Sporym zainteresowaniem cieszył się pawilon z ekspozycją chińską. Niestety mało do pokazania mieli wystawcy w temacie budownictawa energooszczędno-pasywnego. Widać, że wciąż jest to temat w Polsce tarktowanany po macoszemu i nie przywiązuje się do niego należytej wagi. Na pocieszenie 12 stycznia miał miejsce Dzien Architetury współorganizowany przez SARP i Izbę Architektów RP, który zasczycił swoim wykladem Rainer Mahlamaki.

PARNTERSTWO NA WSZYSTKICH ETAPACH CYKLU ŻYCIA ZRÓWNOWAŻONEJ INWESTYCJI

22.11.2010

Zostaliśmy zaproszeni do udziału w spotkaniu branżowym pt "PARNTERSTWO NA WSZYSTKICH ETAPACH CYKLU ŻYCIA ZRÓWNOWAŻONEJ INWESTYCJI". W pięknej scenerii Muzeum Gazownictwa uczestniczący spotkania podzieleni na stoły robocze dyskutowali o różnych zagadnieniac związanych z mądrym i oszczędnym projektowaniem, inwestowaniem i budowaniem.W ramach grup roboczych dyskutowane były probelemy i ogarniczenia prawne i formalne, z jakimi boryka się w praktyce każdy kto rozważa podjęcie wyzwań inwestycji ekologicznych. Omawiane były zagadnienia poprzedzające rozpoczęcie inwestycji budowlanej, tematy certyfikacji w oparciu o BREEAM i LEED, ograniczenia i iedopasowanie prawa na różnych etapach powstawania inwestycji. Wspólnym jednak mianownikiem wszystkich wypowiedzi było podkreślone wielokrotnie stwierdzenie, że brak jest śwaidomości ekologicznej wśród odbiorców końcowych a to , co dzieje siię na rynku można określić bardziej jako moda, a nie świadome działania mające przynieść wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego wymierną korzyść.

BIUROWCE W POLSCE

19.11.2010

SIM uczestniczyło w II Edycji Konferencji "Biurowce w Polsce", która odbyła się 26.X.2010 w hotelu Hilton w Warszawie.

Ponad 30 prelegentów reprezentowało pełne spektrum poglądów i opinii o polskim rynku biurowym. Konferencja obyła się 26.X.2010.

Gościem specjalnym konferencji był Hadley Dean, Partner Zarządzający Colliers International na rejon Europy Środkowo – Wschodniej.

W pierwszej część jednodniowej konferencji, dyskutowali przedstawiciele największych deweloperów na polskim rynku oraz międzynarodowych firm doradczych. Kolejne panele dyskusyjne poświęcone były niezagospodarowanym niszom rynkowym i niekonwencjonalnym sposobom pozyskiwania nowych najemców.

Firma King Sturge zanalizowała sytuację ekonomiczną w grupach największych najemców, a podczas panelu poświęconemu „zielonemu budownictwu” architekci (prof. Stefan Kuryłowicz, Grzegorz Stiasny) i deweloperzy komentowali trendy cieszącej się coraz większą popularnością systemy ekocertyfikacji budynków LEED i BREEAM.

Dla nas było to okazja do rozmów z liderami trójmiejskiego rynku biurowego. Podczas kuluarowych spotkań nawiązane zostały kontakty między innymi z Panem Sergiuszem Gniadeckim z firmy ALLCON, Rafałem Mazurczakiem z Echo Investment.

Była to też okazja do wymiany naszych doświadczeń z założycielami PSBE -Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. 

PRZEŁĄCZ SIĘ NA ZIELONE - KONFERENCJA

09.11.2010

Konferencja, na której obecny był SIM miała miejsce 9 listopada w Warszawie. Zdaje się ona potwoerdzać wiele z zalożeń i wytycznych składających się na opracowywany właśnie przez nas SIM Office Standard. Była to też kolejna możliwość spotkania z fachowcami od lat stosującymi rozwiązania zminejszające negatywny wpływ budynków na srodowisko. Przy okazji nawiązana została współpraca z liderem rynku projektowego firmą ARUP.

GENIUS LOCI - WARSZTAY EDUKACYJNE

29.10.2010

W  dniach 28-19 października br. odbyły się pilotażowe warsztaty dla dzieci w ramach projektu "Genius Loci - Edukacja architektoniczna" naszego autorstwa. W zajęciach brali udział uczniowie II klasy z I Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ulicy Polanki w Gdańsku. Dwudniowe spotkanie zakończyła wystawa prac, w której wzieli udizał uczestnicy warsztatów oraz ich rodzice. Zajęcia poprowadzili Stefa Schleifer i Anna Wróbel - doswiadczona w pracy z dziećmi architekt krajobrazu i pedagog. 

KREATYWNE BIURO 2010

19.10.2010

W zeszłym tygodniu uczestniczylismy w konferencji KREATYWNE BIURO 2010 zorganizowanej prze OFFICE & FACILITY. Spotkanie, na które zaproszono specjalistów z branży projektowania i programowania obiektów biurowych poruszało wiele innowacyjnych kwestii i wywołało sporo wrażeń, którymi dzielimy się poniżej:


Uzdiał w konferencji " Kreatywne Biuro 2010", jaka miała miejsce w Warszawie 7-8 października był dla mnie dużym zaskoczeniem. Spodziewałam się kolejnych nudnych wykładów o tym, jak zaaranżowac wnętrza miejsc pracy biurowej by uzyskać wysoką jakość funkcjonalną, ekonomiczną i estetyczną. Jeszcze straszniejsza była wizja analizowania jakości kondycji polskich biur. Okazało się jednak, że zaproszeni na wykładu "specjaliści" to intrygujące i bardzo twórcze osobistości, które w inspirujący sposób zwróciły uwagę uczestników na szereg zagadnień towarzyszacych kształtowaniu przestrzeni biurowej. Ciekawe było zaprezentowne podejście do projektowania nie jako toku narzucającego rozwiązania ale jako przewidującego pewne procesy. Można było usłyszeć o biurach gdzie nie siedzi się przy biurku 9-17 i pomyśleć chwilę o kreatywności, która nie szczególnie chętnie rozwija się w standardowych biurach. Okazało się, że można tworzyć najciekawsze projekty siedziedząc z laptopem na schodach lub holu biurowca. Mówiono o tym jak układ planu przestrzeni biurowej wpływa na komunikację między pracownikami. Zwrócono uwagę, jak z pasją i przy użyciu minimalnych środków świadomie można kreować przyjazną przestrzeń dla pracowników umysłowych. Zaskakujące jak model biura zmienił się przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Nowe trendy pokazują, że przestrzeń, w której parcujemy ma być miejscem stymulującym do odkrywania własnej kreatywności i pełnego realizownia się.

A prezentowane biuro sziedziby Google w Zurychu? W czasie pracy pójść na mazarz lub na piłkarzyki? A może niechętnie wracać z pracy do domu? Dla mnie to wciąż bajka.


Ola Nowogrodzka

PUBLIKACJA W MIESIĘCZNIKU ARCHITEKTURA

04.10.2010

Nasz projekt zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych WILLA MONIUSZKI w Gdańsku doczekał się publikacji w paździrnikowym numerze miesięcznika "Architektura". Zpraszamu do lektury i cieszymy się z wyróżnienia.

SEMINARIUM EMAS

23.11.2010

Nasz zespół uczestniczył w seminarium EMAS "Elektrozarządzania w przedsiębiorstwie". Zainteresowało nas bliskie naszej filozofii wiodące hasło kampanii "Stan środowiska zależy również od Ciebie". 21 września w Gdańsku odbyło się seminarium, na którym przedstawiciel Ministerstwa Środowiska prezentował założenia i cele systemu EMAS. Główne załozenia systemu- ciągły rozwój pro środowiskowej działalnośći oraz aktywny udział wszystkich członków zespołu pokrywają się także z naszym pomysłem na funkcjonowanie biura.

ZACZYNAMY WARSZTATY GENIUS LOCI

08.10.2010

Termin warsztatów pilotażowych dla dzieci z I Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku zbliża się wielkimi krokami. Działamy intensywnie, aby zapewnić dzieciom edukację i dobrą zabawę :-)

GENIUS LOCI WARSZTATY DLA NAJMŁODSZYCH

06.10.2010

Podejmując idee edukacji społecznej w lokalnym środowisku, rozpoczynamy warsztaty architektoniczne pt. "Genius Loci". przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Na miejsce pierwszej edycji wybraliśmy I Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku na ul. POlanki. To szkoła wyjątkowa, którą współtworzą uczniowie, nauczyciele i rodzice. Projekt prowadzony będzie we współpracy z architektami, doświadczonymi pedagogami, rodzicami oraz członkami i współpracownikami organizacji pozarządowych.

Poszukujemy wsparcia wszystkich zainteresowanych edukacją dzieci w zakresie architektury! Będziemy wdzięczni za każdą formę pomocy!

SZKOŁA W KOLBUDACH

16.09.2010

 • 4-fix-prezentacja-new.jpg
 • 5-fix-prezentacja-new.jpg
 • #2 fix prezentacja.jpg
 • wiz1 copy fix.jpg

Wygraliśmy zamknnięty konkurs na projekt Zespołu Szkolnego i Przedszkola w Kolbudach. Założeniem projektu była szkoła XXII wieku, ekologiczna i przyjazna dla użytkownika. Nasz szkoła posiada salę gimnastyczną, mediatekę, salę teatralną oraz przestrzenne sale lekcyjne i przedszkolne.